a-b-testi-nedir

A/B Testleri Nedir?

A/B Testleri Nedir?

A/B testleri (bölme testi veya kova testi olarak da bilinir), farklı müşterilere aynı ürünün farklı versiyonlarının sunulması durumunda, farklı grupların verdiği farklı tepkilerle ürünün hangi versiyonunun müşteriyi tatmin ettiğini anlamak için kullanılan bir test yöntemdir. A/B testi, esas olarak, bir sayfanın iki veya daha fazla varyantının rastgele kullanıcılara gösterildiği bir deneydir ve hangi varyasyonun belirli bir dönüşüm hedefi için daha iyi performans gösterdiğini belirlemek için istatistiksel analiz kullanılır.

A/B Testi Nasıl Yapılır?

Bir A/B testinde, bir web sayfası veya uygulama ekranı alıp aynı sayfanın ikinci bir sürümünü oluşturmak için onu değiştirirsiniz. Bu değişiklik, tek bir başlık veya düğme kadar basit olabilir veya sayfayı tamamen yeniden tasarlayabilir. Ardından, trafiğinizin yarısı sayfanın orijinal sürümünde gösterilir (kontrol olarak bilinir) ve yarısı sayfanın değiştirilmiş halini gösterir (varyasyon). Ziyaretçilere kontrol veya varyasyon sunulduğunda, her bir deneyimle olan etkileşimleri ölçülür ve bir analiz tahtasında toplanır ve istatistiksel bir motorla analiz edilir. Daha sonra, deneyim değiştirmenin ziyaretçi davranışı üzerinde olumlu, olumsuz veya hiçbir etkisi olup olmadığını belirleyebilirsiniz.

A/B Testi Neyi Gösterir?

Bir varyasyonu güncel bir deneyimle doğrudan karşılaştıran bir A/B testi yayınlamak, web sitenizdeki veya uygulamanızdaki değişiklikler hakkında spesifik sorular sormanıza ve sonrasında bu değişikliğin etkisiyle ilgili verileri toplamanıza olanak sağlar. Test, web sitesi optimizasyonundaki varsayımları alır ve iş konuşmalarının “düşünüyoruz” dan “biz biliyoruz”a geçiş yapan veri ile bilgilendirilmiş kararlar verir. Ayrıca değişikliklerin metrikleriniz üzerindeki etkisini ölçerek, her değişikliğin olumlu sonuçlar verdiğinden emin olabilirsiniz.

Tags: No tags

Comments are closed.