basarili-girisimcilerin-uc-ortak-ozelligi

Başarılı Girişimcilerin Üç Ortak Özelliği

Başarılı Girişimcilerin Üç Ortak Özelliği

Girişimcilik hareketleri insanlığın toplu yaşama geçmesinden günümüze kadar hep hayata ve yaşantımıza yön vermiş, yenilikler sağlamıştır. Bu uzun süreçte belki de binlerce insan girişimcilik dünyasına atılmış fakat bazı girişimcilerin ömrü uzun soluklu olamamış ya da başarılı sonuçlanamamıştır. Günümüzde ise insanlar başkasının şirketi için çalışmaktansa kendi işini kurmayı ve kendi hayallerini gerçekleştirmeyi daha cazip bulmakta. Bu noktada girişimciliği başarı ile sonuçlananların davranışlarını örnek alarak hareket etmek, yeni girişimci adaylarına kolaylık sağlayacak ve yön gösterecektir. İşte sizler bunun için başarılı girişimcilerin üç ortak özelliği yazımızı okumalısınız!

1. Motivasyon

Bir girişimi sürdürülebilir hale getiren en büyük etkenlerden biri girişimcinin inançlı, azimli ve yüksek motivasyona sahip olmasıdır. Sürekli olarak yüksek motive halinde olmanız, devamlılığınız, çevrenizi olumlu etkileyebilmeniz ve sağlıklı düşünebilmeniz için önemlidir. İş hayatında ise belki de en önemli motivasyon kaynağı kazanç sağlamaktır. Fakat girişimcilik sürecinin başlarında kar sağlayamayabilir, hemen ilerleme kaydedemeyebilirsiniz. Bu durumda sizi motive edecek bir mali destek yokken düşüncelerinize yön vererek motivasyonunuzu ve inancınızı koruyabilirsiniz.

Örneğin, Elon Musk girişimcilik yoluna başlarken tüm mal varlığını girişimine dökebilecek bir motivasyona ve inanca sahip olmuş. Elon Musk; motivasyonun her şeyin başlangıcı olduğuna inanmış, sürekli risk almalarını başarmanın her zaman mümkün olabileceği inancına bağlamış ve başarısızlıktan da aslında hiç korkmadığını düşünerek hareket etmiş. Onu bu yüksek motivasyona iten düşünce yapısını yansıtan birkaç sözünü de şöyle bırakalım:

“Gelecekteki hayatın bugünkünden daha iyi olmasını ummak durumundasınız, daha kötü olmasını değil.”

“Azim çok önemlidir. Bir şeyi zorla bırakmanız istenmediği müddetçe o şeyden vazgeçmemelisiniz.”

 

2. Risk Almaktan Korkmamak

Bazen kazanmak için bazı şeyleri kaybetmek ya da bir şeylerden vazgeçmek gerekebilir. Örneğin hepimizin tanıdığı ve örnek olarak gösterdiği Bill Gates, şirketi olan Microsoft’u kurarken büyük oranda riskler almaktan korkmadı. Hedefine daha çok zaman ayırmak ve yoğunlaşmak için üniversiteden ayrıldı. Elbette üniversiteden ayrılın demiyoruz fakat her şeyden eminseniz, girişiminizin başarılı olacağına inancınız tamsa hayalinizi gerçekleştirmek için bazı şeyleri feda etmek bu yolda gerekli olacaktır.

2.Yaratıcı, Yenilikçi ve Stratejik Davranmak

Başarılı bir girişimci olabilmek için yapılmayan bir şeyi yapmak ya da yapılan bir şeyi farklı yollarla yapmak sizi diğerlerinin önüne çıkaracaktır. Bu noktada yaratıcı olmalı, yeniliklere ayak uydurmalı ve stratejik davranmalısınız. Kalıplardan çıkın ve zihninizi özgür bırakın. Fakat sadece inançlı olmak, risk almak yetmiyor. Stratejik davranarak ürününüzü satmayı başarmalısınız. Örneğin Elon Musk, 2013 yılında şirketi iflasın eşiğindeyken henüz yeni ürettiği Tesla Model S arabası yeterince satış sağlayamıyor ve mali sıkışıklığa sebep oluyordu. Araba için müşteriler tarafından binlerce rezervasyon yapılıyor fakat satış oranı yükselmiyordu. Elon Musk maliyetin artmasından ve kar elde edememekten dolayı şirketin fabrikasını piyasadan gizleyerek kapattı. Bunu yapma sebebi ise stokların çoktan şişmiş olmasıydı. Daha sonra ürünü rezerve eden tüm müşteriler tek tek aranarak satışa teşvik edildi. Elon Musk’ın bu stratejisi olumlu sonuç vererek şirketi iflasın eşiğinden döndürdü.

Tuğba Özdemir

Tags: No tags

Comments are closed.