halka-arz-nedir

Halka Arz Nedir?

Halka Arz Nedir?

Bir şirketin çeşitli nedenlerden dolayı hisselerini halka arz edip satışa çıkardığını ilan etmesi ve tüm yatırımcılara hisse senedi satın alma yoluyla hissedar olma şansının sunulmasıdır.

Halka Arz İşlemi

Halka arz işlemi ise şirketlerin ve bu şirketlerin sahip oldukları varlıkların küçük paylara bölünerek satışa çıkarılmasıdır.

Halka Arz Nedenleri

Şirketler farklı nedenlerle halka arz yöntemine başvurabilirler. Başarılı ve yüksek büyüme oranları olan şirketler faaliyetlerini arttırmak ve yatırımlarına fon sağlamak amacıyla; finansal kaynak açığı olan şirketler ise banka kredisi veya borçlanmaya başvurmadan yatırımlar yapabilmek ya da borçlarını ödeyebilmek için halka arz edilirler. Diğer taraftan yatırımcılar da, hisse senedi alarak borsada işlem gören şirketlerin değerlerine yatırım yapabilme fırsatı bulurlar. Halka arz özellikle uzun vadede olumlu sonuçlar doğuran bir yöntemdir. Halka arz; birincil ve ikincil halka arz olmak üzere ikiye ayrılır.

Birincil Halka Arz Nedir?

Daha öncesinde halka açık olmayan şirketlerin yaptığı halka arz işlemine, birincil halka arz denir.

İkincil Halka Arz Nedir?

Daha önceden halka arz edilmiş ancak ilkinde halka arz oranının düşük olması sebebiyle bu işlemin ikinci kez yapılması, ikincil halka arzdır.

Halka arz işleminin gerçekleştirilebilmesi için yerine getirilmesi gereken birtakım halka arz kuralları vardır. Bunlar;

-Aracı kurumlar ile iletişime geçmek,

-Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ile iletişime geçmek ve

-Şirket verilerinin Borsa İstanbul ve SPK uzmanlarınca incelenmesidir.

Tags: No tags

Comments are closed.