lisans-sozlesmesi

Lisans Sözleşmesi Nedir?

Lisans Sözleşmesi Nedir?

Lisans sözleşmesi, iki taraf arasında gerçekleştirilen yazılı bir sözleşmedir. Bir mülk sahibinin, başka bir tarafa o mülkü belirli bir parametre kümesi altında kullanmasına izin verir. Bir lisans sözleşmesi genel olarak bir lisans vereni ve bir lisans alanı içerir.

Söz konusu mülkler, gayrimenkul varlıkları ve kişisel eşyalar dahil olmak üzere sayısız öğeyi içerebilirken, marka lisans sözleşmeleri çoğunlukla patentler ve ticari markalar gibi fikri mülkiyet için ve ayrıca yazılı materyaller ve görsel sanatlar için telif hakları için kullanılır.

Lisans sözleşmeleri inhisari ve inhisari olmayan lisans sözleşmeleri olarak ikiye ayrılır.

İnhisari Lisans Sözleşmesi Nedir?

İnhisari, yani basit lisans sözleşmesi örneğinde, lisans veren kişi, lisansı birden fazla kişiye verme ve isterse kendi de kullanma hakkına sahiptir.

İnhisari Olmayan Lisan Sözleşmeleri

İnhisari olmayan, yani normal lisansta, marka sahibi kullanım hakkını başka birine devreder.

Lisans Sözleşmesi Örneği

Lisans sözleşmesi örneği olarak, McDonald’s şirketinin markasını ve pazarlama materyallerini oyuncak üreticilerinin kullanmasına izin vermesi verilebilir. Oyuncak üreticileri, film stüdyoları ile düzenli olarak lisans anlaşmaları imzalayarak, onlara film karakterlerinin popüler benzerliklerine dayanan figürler üretme konusunda yasal yetki verir.

Tags: No tags

Comments are closed.