ön-protokol-nedir

Ön Protokol Nedir?

Ön Protokol (Term Sheet) Nedir?

Ön protokoller, daha sık kullanılan adıyla term sheet, bir yatırımın temel hüküm ve koşullarını gösteren, bağlayıcı olmayan bir sözleşmedir.

Ön protokol sözleşmesi

Bu sözleşme yasal olarak, bağlayıcı belgeler için şablon olarak temel görevi görür. Bir diğer açıdan, yatırım arayışında olan bir girişim şirketine yatırımcı tarafından sunulan bu belge bir niyet mektubu niteliğini taşır. Futbolda ön protokol örneklerine sıkça rastlanabileceği gibi, inşaat gibi pek çok farklı sektörde de görülmektedir.

Bu sözleşmeler, özellikle girişimciler için büyük önem taşır. Girişimciler bu belgeyi, girişimleri finanse etmek için sermaye sağlayabilecek yatırımcılara sunar.

Bir merger’in ilk adımı olarak kullanılan ön protokoller, ilk satın alma fiyatı teklifi, tercih edilen ödeme yöntemi ve anlaşmaya dahil olan varlıklar ile ilgili bilgileri içerir. Ayrıca ön protokol örneği, nelerin anlaşmanın dışında bırakıldığına veya taraflardan biri ya da her ikisi tarafından gereklilik olarak kabul edilebilecek herhangi bir öğeye ilişkin bilgiler de içerebilir.

Tags: No tags

Comments are closed.