pazara-giris-stratejisi

Pazara Giriş Stratejisi

Pazara Giriş Stratejisi

Yeni bir pazara yelken açmak her başarılı işletmenin ajandasında bulunur. Şirketlerin olgunlaşmış bir endüstride pazar paylarını arttırması oldukça güçtür, bu nedenle birçok şirket satış rakamlarını arttırmak, yeni pazarlarda yeni fırsatlar yakalamak ve farklı döviz kurlarından şirketlerine kar sağlamak amacıyla ürünlerini yurtdışına pazarlamaya gayret gösterir. Bu yüzden dikkatli bir şekilde, doğru bir küresel pazarlamaya giriş stratejisi belirlemek gerekir.

  • İhracat

İhracat bilinen en yaygın ve bilinen pazara giriş stratejisidir. Üretim yapan firmalar için en popüler yöntemdir. Basitçe anlatmak gerekirse; örneğin, Japonya’ya satış yapmak istiyorsanız, ürününüzü uygun Japon mağazalarına götürür ve rafta yerine koyarsınız. Doğrudan ihracattaki ekip arkadaşlarınız, anlaştığınız acenteler ve distribütörlerinizdir. Bu insanlar siz ve mağazalar arasındaki daldır.

İhracat altında iki kola ayrılır:

1) Doğrudan ihracat; kuruluşun uluslararası pazarlara mal sevkiyatını üstlendiği anlamına gelir.

2) Dolaylı ihracat; kuruluşun malları piyasaya entegre etmek için bir aracı firma kullanması durumunda gerçekleşir.

  • Lisanslama stratejisi

Lisanslama, bir firmanın bir ürün veya hizmetin kullanım haklarını başka bir firmaya devrettiği bir düzenlemedir. Lisans alıcısının girmek istediğiniz pazarda nispeten büyük bir pazar payına sahip olması, yararlı olan bir faktördür. Lisanslar pazarlama veya üretim için olabilir.

  • Franchising

En geniş anlamı ile Franchising, başarılı bir markanın isim hakkının kullanılmasıdır. En çok tercih edilen uluslararası pazarlara giriş stratejilerinden biridir.

Franchising’i bir işletme sistemi çerçevesinde yapılan satış etkinliklerinde, denenmiş, kendisini ispat etmiş bir markanın desteği ve güvencesi altında birbirinin kopyası olan firmaların, mal ve hizmet dağıtımına yönelik olarak belli bir bedel karşılığında söz konusu marka ve sistemin sahibi sıfatıyla Franchising veren firma (Franchisor) ile girmiş oldukları bağımsız bir ticari ilişki türü olarak tanımlamak mümkündür

Kısacası, Franchising ürünlerin veya verilen hizmetlerin dağıtılmasında kullanılan bir yöntemdir.

  • Ortaklık, Birleşme & Devralma

Ortaklık, girilen yeni bir pazarda, kendi ülkenizden farklılık gösteren ticari ve sosyal kültürün anlaşılması, yerel pazar bilgisine erişim, irtibatlar (Network) ve uygun müşteri seçilmesi gibi konularda faydalı uluslararası pazarda büyüme stratejilerinden biridir. Birleşme ve devralma stratejisi de ortaklığa çok benzer, girmeyi amaçladığınız pazarda yaptığı işleri ya da elindeki imkanları beğendiğiniz bir şirketle birleşerek ya da tamamen satın alarak, pazara hızla girebilir ve diğer firmanın o güne kadar biriktirdiği bütün know-how’a, hukuki birçok yaptırımdan kurtulmayı, mevcut bir müşteri ağına ve marka imajına sahip olabilirsiniz.

  • Ortak girişimler

Ortak girişimler, bağımsız olarak yönetilen üçüncü bir şirketin kurulmasını içeren özel bir ortaklık şeklidir. 1 + 1 = 3 işlemidir. İki şirket, coğrafi veya ürün olarak belirli bir pazarda birlikte çalışmayı kabul eder ve bunu üstlenecek üçüncü bir şirket oluşturur. Riskler ve karlar normalde eşit olarak paylaşılır.

  • Yeşil alan yatırımları

Arsayı satın aldığınız, tesisi kurduğunuz ve işletmeyi sürekli olarak bir dış pazarda işlettiğiniz yerdir. En pahalı giriş stratejidir ve en yüksek riski taşır, ancak bazı pazarlar devlet düzenlemeleri, ulaşım maliyetleri ve teknolojiye veya vasıflı işgücüne erişme kabiliyeti nedeniyle maliyet ve risk almanızı gerektirebilir. Enerji yatırımları bu tür bir strateji gerektirebilir.

Tags: No tags

Comments are closed.