pretotip-nedir

Pretotip Nedir?

Pretotip Nedir?

Pretotip, girişim ekosistemine yeni katılan kavramlardan biridir. Temel işlevleri yerine getiremese de nasıl yerine getirebileceğini anlatmak için hazırlanan prototip öncesi, genellikle görsellerden oluşan öncül prototip modelidir. Prototiplemenin elde edilen ilk çıktısıdır. Bir ürünün pretotip aşamasından, prototip aşamasına, ilk ürün geliştirmesinden test edilmesine kadar geçen sürede kullanıcı geri bildirimleri önemlidir ve ürünün gelişim süreci için bu gibi pazar araştırmaları çok önemli rol oynar.

Pretotip Modelinin Özellikleri

Örneğin, pretotip modelinde mobil uygulamalarda bazı fonksiyonların tam olarak çalışmaması, kodların hatalı olması, arayüz tasarımında eksik butonlar bulunması gibi hatalar oldukça normal bir durumdur. Pretotip versiyonunda bazı özellikler çalışmayabilir. Pretotip modeli için önemli olan ilk aşamada çıktı alarak çalışan bir uygulama yapabilmektir. Bu konuda “Mükemmel olacağına tamamlanmış olsun” anlayışı tercih edilir. Pretotipin avantajı hızlı ve ucuz bir versiyon oluşturarak öğrenmeyi hızlandırması ve fikrin geçerli olup olmadığını doğrulamasıdır. Ayrıca sonuca olan etkisi de oldukça yüksektir.  “Pretotyping” ve “Prototyping” arasındaki farka bakmak gerekirse, Pretotyping “Bununla ilgilenirler mi?, Beklediğimiz gibi kullanılacak mı?, Kullanılmaya devam edecek mi?, Bunun için para verirler mi?” gibi sorulara cevap arar. Prototyping ise “Yapabilir miyiz?, Beklendiği gibi çalışacak mı?, Nasıl ucuza üretebiliriz?, Ne kadar hızlı yapabiliriz?” gibi sorulara cevap arar.

Pretotip Modeli Oluşturma Araçları

Pretotip oluşturma konusunda kullanabileceğiniz bir çok araç bulunuyor. Örneğin; https://app.moqups.com adresinden yararlanabilirsiniz.

 

Tags: No tags

Comments are closed.